Drodzy Czytelnicy!
Serdecznie witam Państwa w kolejnym wydaniu dwumiesięcznika „Nowoczesny Technik Dentystyczny”. Bieżący numer obfituje w opisy przypadków poparte bogatą dokumentacją fotograficzną. Rozpoczynamy od pracy poświęconej wykonawstwu licówek warstwowych z ceramiki skaleniowej – szczegółowa fotorelacja zawarta jest w „Temacie numeru”. W dalszej części mają Państwo okazję zapoznać się z pracą poświęconą pośrednim i bezpośrednim metodom wykonawstwa koron tymczasowych – w bieżącym numerze prezentujemy I część artykułu z tego tematu. Bardzo ciekawy opis przypadku zawiera praca opisująca połączenie metody druku 3D, technologii tłoczenia i klejenia w celu minimalnie inwazyjnej rekonstrukcji zębów przednich; dzięki szczegółowej dokumentacji zdjęciowej możemy dokładnie zapoznać się z efektem końcowym pracy techników i lekarzy.
Nie zabrakło także rozwiązań opartych na implantach, w dziale „Technika dentystyczna” odnajdą Państwo artykuł prezentujący pełną procedurę postępowania przy protezie overdenture. Zachęcam także do zapoznania się z pracami w dziale CAD/CAM na temat łączników indywidualnych, a także druku 3D. Odświeżony został także temat mikromotorów – w dziale „Sprzęt i materiały”.
Wielkimi krokami zbliżają się także imprezy branżowe, które z powodu pandemii zostały przeniesione na drugą połowę roku. Już wkrótce mają odbyć się targi Krakdent – 3-5 września. Na stronie organizatora targów można bezpłatnie wygenerować wejściówkę wstępu, aktualne są także bilety, które były wydrukowane w „Nowoczesnym Techniku Dentystycznym” w numerze 1/20. Następnie mają się odbyć pierwsze w Polsce wirtualne targi VDE by CEDE – 24-26 września. Serdecznie zapraszam do śledzenia szczegółów na temat tych wydarzeń, być może uda nam się wkrótce spotkać „na żywo”.
redaktor naczelny
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
Celem niniejszej pracy kazuistycznej było opisanie kolejności działań, od planowania do cementowania, podczas dokonywania korekty estetycznej zębów przy użyciu licówek z ceramiki skaleniowej.
Celem pracy jest przedstawienie wybranych metod realizacji koron tymczasowych ze szczególnym uwzględnieniem wybranych rozwiązań technologicznych w metodzie pośredniej.
Licówki ceramiczne stanowią popularną, minimalnie inwazyjną metodę leczenia ukierunkowanego na odnowę uśmiechu. Materiały i techniki dentystyczne stale ulegają poprawie. Zmieniają się również metody wykonania.
Wykonanie protezy overdenture u pacjenta z brakami zębowymi w bocznych odcinkach żuchwy i z uzębieniem resztkowym w górnym łuku zębowym.
Artykuł przedstawia zasady pracy z akrylem metodą wlewową. Dzięki tej technologii wykonawstwo protez szkieletowych stało się szybsze i łatwiejsze.
W artykule omówiono zaprojektowanie trzech rozwiązań implantoprotetycznych: łącznika cyrkonowego na bazie tytanowej, łącznika indywidualnego tytanowego oraz korony przykręcanej z chromokobaltu typu crown abutment.
W artykule opisano proces przygotowania korony tymczasowej od skanowania 3D do drukowania 3D wraz z finalnym wykończeniem wyrobu.
Wakacyjny czas, który przypadło nam spędzić w dobie pandemii, powoli dobiega końca. Wszyscy wracamy do codziennych obowiązków i próbujemy się odnaleźć w nowej rzeczywistości, z niepewnością patrząc w przyszłość. Nikt nie potrafi przewidzieć, jak dalej potoczy się sprawa zakażeń i związanych z pandemią obostrzeń.
Celem artykułu jest przedstawienie urządzenia, jakim jest mikrosilnik używany w pracowni protetycznej. Czytelnik znajdzie tutaj podstawowe informacje na temat budowy mikrosilnika, jego wykorzystywania oraz kryteriów, jakimi powinno się kierować podczas wyboru tego typu urządzenia.
Podczas czerwcowych Dni Otwartych firmy Holtrade odbył się pokaz premierowy nowego systemu Tressis do pełnych konturów – Crystal 3D Live System.
Zawsze aktualne wiadomości: specjalistyczne artykuły, branżowe nowości i atrakcyjne promocje.
Na Twoją skrzynkę e-mail został wysłana wiadomość
potwierdzajaca zapis do newslettera.